"Nieść pokój, kochać ludzi"

To tytuł wystawy ku pamięci Arcybiskupa MIRONA, która na chwilę przed 11. rocznicą jego śmierci, zagościła tuż przy Galerii im. T. Sołoniewicz w Narewce.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie polskiego samolotu Tu-154 zginął arcybiskup hajnowski, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego, generał brygady i doktor teologiiMIRON (CHODAKOWSKI). W feralny dzień razem z ówczesnym prezydentem Lechem Kaczyńskim, przedstawicielami władz państwowych oraz ordynariuszami Wojska Polskiego różnych wyznań udawał się do Smoleńska na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Ciało duchownego zidentyfikowali 13 kwietnia w Moskwie kapłani Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, a trumna ze szczątkami została przewieziona do Polski dnia następnego. Pochówek miał miejsce 19 kwietnia na terenie monasteru w Supraślu, w krypcie głównej cerkwi monasterskiej – zgodnie z wyrażoną wcześniej wolą zmarłego.

Za sprawą całokształtu swojej działalności ARCYBISKUP MIRON zapisał się wyraźnie na kartach historii naszego kraju, a w pamięci i sercach lokalnej społeczności, która nierzadko miała okazję widywać się z nim osobiście (m.in. podczas nabożeństw z jego udziałem), po dziś dzień żywe są jego ponadczasowe kazania…

Aby utrwalić pamięć o tej wyjątkowej osobowości, cieszącej się ogromnym autorytetem także wśród mieszkańców gminy Narewka, a pośmiertnie uznanej za jej Honorowego Obywatela, tutejszy Urząd Gminy wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Narewce postanowiły dofinansować wystawę poświęconą wspomnieniom o nim.

Na chwilę przed 11. rocznicą jego śmierci ekspozycja o przepięknym tytule „NIEŚĆ POKÓJ, KOCHAĆ LUDZI” szczęśliwie trafiła do Narewki, gdzie można ją oglądać w wolnej przestrzeni przy tutejszej Galerii im. Tamary Sołoniewicz.

Poniżej link do audycji w języku białoruskim i rozmowa o powodach, dla których gości ona właśnie w Narewce oraz o planach na dalszą "trasę objazdową": http://bit.ly/WystawaoBiskupieMironiewNarewce

Serdecznie zapraszamy na spacer w te okolice po sentymentalną podróż w czasie do przeszłości...

Instagram Gmina Narewka

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 252

Powrót na początek strony