Pamięć o Tamarze Sołoniewicz utrwalona wyjątkową wystawą na jej cześć

To był właściwie ostatni dzwonek i ostatnia okazja, aby oficjalne otwarcie zapowiadanej wcześniej wystawy fotograficznej pt. „Kresowa Ballada 1935” – plan filmowy w obiektywie Pawła Karpiuka zrealizować dokładnie w okrągłą, 20. rocznicę śmierci patronki naszej Galerii w Narewce – wybitnej reżyserki i dokumentalistki pochodzącej de facto z samej Narewki – Tamary Sołoniewicz (1938 - 2000).

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w minioną niedzielę 27 grudnia. Ze względu na sytuację epidemiologiczną bez udziału szerszego grona odbiorców, a w ograniczonym składzie. Wystawę otworzyła jej kuratorka – p. Katarzyna Bielawska, dziękując serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do jej pomyślnej realizacji, po czym głos zabrał Wójt Gminy Narewka – Jarosław Gołubowski – jaki od samego początku mocno troszczył się o to, aby całe przedsięwzięcie sfinalizować jeszcze w upływającym 2020 roku…

I tak też się stało! Pomimo przeszkód ekspozycja klimatycznych, czarno-białych fotografii (podzielona na dwie części, tj. kadry z realizacji filmu oraz te prezentujące ówczesne tło kulturowe) ujrzała światło dzienne i ściągnęła zainteresowane wydarzeniem media, wśród których nie zabrakło przedstawicieli: TVP Białystok, Polskiego Radia Białystok oraz Radia Racja. W otwarciu uczestniczyli także goście honorowi, a mianowicie bracia Karpiuk – Paweł i Piotr z Narewki. Pierwszy wykonał przed laty ponad 200 zdjęć z realizacji filmu fabularnego pt. „Kresowa Ballada 1935” w reżyserii T. Sołoniewicz, a drugi odnalazł je po 35 latach na strychu rodzinnego domu. I właśnie tym szczęśliwym zbiegiem okoliczności uczczenie naszej patronki wystawą hołdującą jej osobie oraz pamięci o jej dokonaniach, stało się możliwe.

W otwarciu udział wziął również Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Marcin Siekierko, który przeznaczył środki z budżetu instytucji na dofinansowanie tego wartościowego przedsięwzięcia. Swoją obecnością zaszczycili również wyjątkowi goście z rodu Nesterowiczów – pani Nina – siostra ówczesnego operatora kamery Mikołaja Nesterowicza oraz jego syn – Piotr.

Nie wszystkie ze wspomnianych dwustu zdjęć zostały wykorzystane do wielkoformatowych wydruków wystawy. Można je natomiast było oglądać w ramach wyświetlającego się pokazu slajdów w jednej z sal wystawowych Galerii.

O otwarciu wystawy dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców regionu oraz turystów - poinformujemy, jak tylko będziemy znać szczegóły odnośnie dalszego funkcjonowania placówek kultury w czasie epidemii.

Poniżej link do relacji z otwarcia wystawy z udziałem osób zabierających głos: https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR05vqNce4XQuXe2Q0PYdxlfhkGpmHObzAy8v8JWp7XgpNr4X-5JfUh6pLE&v=LOoH47yfvAw&feature=youtu.be

 

 

Instagram Gmina Narewka

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 225

Powrót na początek strony