Tkaniny Ludowe z Gminy Narewka - wernisaż wystawy
14 sierpnia 2021 r. odbył się wernisaż wystawy „Tkaniny Ludowe z Terenu Gminy Narewka” w ramach „II Festiwalu Tkactwa - Podlaskie Sploty” organizowanego przez Podlaski Instytut Kultury. Na wstępie głos zabrała pani Krystyna Kunicka z Podlaskiego Instytutu Kultury przybliżając licznie przybyłym uczestnikom interesujące informacje na temat tkanin m.in. pereborów, które są ważnym świadectwem miejscowej kultury.
W wystawie udział wzięli sekretarz Gminy pan Jan Chomczuk, przewodniczący Rady Gminy pan Anatol Romańczuk, Radne Gminy panie Barbara Birycka i Wioletta Bondaruk oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Narewce pan Marcin Siekierko.
Ekspozycja tkanin stała się możliwa dzięki mieszkańcom, którzy licznie odpowiedzieli na ogłoszenie dotyczące organizowania przez Galerie Narewkę wystawy. Tkaniny wypożyczyły następujące osoby: Aleksandra Zasim z Eliaszuk, Anna Kryszeń z Narewki, Barbara Lisowska z Narewki, Krystyna Leszczuk z Planty, Barbara Birycka z Siemianówki, Anna Stulgis z Narewki, Jerzy i Ala Szymaniuk z Siemianówki, Jan Zdanowski z Leśnej oraz Irena Siegień z Siemieniakowszczyzny.
Na wystawie wyeksponowano ponad 50 tkanin tj. dywanów i serwet wewnątrz budynku i na zewnątrz. Ponadto zaprezentowane zostały przykłady zachowanych na terenie Gminy Narewka tzw. „spisków dywanów” - zapisane odręcznie przez tkaczki wzory dywanów. Zapisy udostępniły panie Nadzieja Zakrzewska z Narewki oraz Aleksandra Zasim z Eliaszuk. W trakcie wernisażu można było porozmawiać z jedyną tkaczką na naszym terenie panią Ireną Ignaciuk z Lewkowa Starego a także panią Aleksandrą Zasim, która tkała dywany na zamówienie do pierwszej połowy lat 1970.
Galeria w Narewce dziękuje udostępniającym tkaniny oraz wszystkim ludziom okazującym wsparcie podczas zbierania dywanów. Podziękowania kierujemy również w stronę wolontariuszek paniom Agnieszce Cygowskiej oraz anonimowej osobie za pomoc w obsłudze gości w czasie wernisażu oraz wieszaniu w terenie plakatów przed wydarzeniem. Wystawę instalowały pracownice GOK w Narewce panie Justyna Kisielewska i Krystyna Siemieniaka. Dzięki życzliwości i pomocy ze strony mieszkańców, w krótkim czasie realizacji udało się zorganizować po raz pierwszy tego typu wystawę, której temat warto kontynuować.
Katarzyna Bielawska