STOP POŻAROM TRAW

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków.

Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Efekt takich działań jest zgoła inny.

Zdarza się, że pożary traw przenoszą się także na tereny leśne oraz zabudowania. Dla lasów, m.in. ze względu na dominację w nich gatunków iglastych, ogień jest bardzo dużym zagrożeniem.

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku w m. Budy gdzie spłonęło 13 budynków mieszkalnych, wczasowych i gospodarczych, trawy i drzewa na powierzchni 60 ha. W tych działaniach brali udział również strażacy OSP z Gminy Narewka.

Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.

Jeśli widzisz pożar: reaguj - niezwłocznie dzwoń na nr alarmowy 112 !

Ziemia jest tylko jedna... Pamiętaj #stoppozaromtraw

Instagram Gmina Narewka

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 1194

Powrót na początek strony