Pierwsza rocznica funkcjonowania Gminnego Centrum Rehabilitacji w Gminie Narewka

Okrągła rocznica funkcjonowania Gminnego Centrum Rehabilitacji w Gminie Narewka.

Szanowni Państwo,
Z przyjemnością informuję, iż mija okrągła rocznica funkcjonowania w Narewce usług z zakresu rehabilitacji, dla którego organizatorem jest nasza jednostka samorządu terytorialnego. To dobry moment na chwilę refleksji i przypomnienia jak wyglądały początki gminnej rehabilitacji w Narewce.
Pomysł utworzenia punktu powstał na początku bieżącej kadencji Wójta i Rady Gminy. Stanowił odpowiedź na problemy mieszkańców związane z dostępem do usług fizjoterapeutycznych zarówno w rozumieniu trudności transportowych jak i długiego okresu oczekiwania na swoją kolej w systemie publicznej służby zdrowia. Pandemia COVID-19 tylko pogłębiła ten stan rzeczy – zarówno w wymiarze kondycji fizycznej pacjentów jak i wydolności placówek medycznych. Rosnące zapotrzebowanie, sygnalizowane zwłaszcza przez seniorów naszej gminy, zmotywowało Nas do udziału w konkursie Rosnąca Odporność w ramach realizacji Narodowego Programu Szczepień. W dużym skrócie - konkurs polegał na udziale zaszczepionych mieszkańców gminy w całkowitej liczbie mieszkańców, w określonym terminie. Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu radnych, sołtysów, jednostek organizacyjnych gminy, lekarzy i personelu Gminnego Ośrodka Zdrowia kampania społeczna zaowocowała przyznaniem naszej gminie nagrody finansowej z przeznaczeniem na dowolny cel związany z przeciwdziałaniem COVID-19. W ten sposób zabezpieczono środki w budżecie gminy na szereg pro-zdrowotnych przedsięwzięć, w tym utworzenie punktu rehabilitacji, który z czasem przemianowano na Gminne Centrum Rehabilitacji.
Gminne Centrum Rehabilitacji zostało ulokowane w nieużytkowanych pomieszczeniach Gminnego Ośrodka Zdrowia w Narewce, które uprzednio zostały gruntowanie wyremontowane i wyposażone w niezbędny sprzęt rehabilitacyjny. W skład wyposażenia weszły m.in. aparat do krioterapii, magnetoterapii, laseroterapii, a także gabinet UGUL do ćwiczeń. Zadbano również o wysoki standard - oczekujący na zabiegi mogą skorzystać z foteli do masażu, a pomieszczenia zabiegowe są wyposażone w instalację klimatyzacji.
Źródła wzmożonego zainteresowania usługami Centrum z pewnością należy upatrywać w nieodpłatnym charakterze usługi - uprawnieni do skorzystania z rehabilitacji są wszyscy mieszkańcy Gminy Narewka posiadający skierowanie od lekarza.
Jakkolwiek remont i wyposażenie GCR zostało sfinansowane ze środków otrzymanej nagrody to jego funkcjonowanie i wszelkie związane z tym koszty spoczywają na Gminie Narewka.
Z usług punktu od 7 lipca 2023 r., do końca czerwca 2023 r., skorzystało 475 osób z liczącej niespełna 3 300 mieszkańców Gminie Narewka. Z jednej strony pokazuje to jak wielka jest skala zapotrzebowania na usługi prozdrowotne, z drugiej natomiast świadczy o odpowiedzialności jaka spoczywa na Gminie Narewka w związku z podjęciem działań na rzecz poprawy kondycji zdrowotnej mieszkańców. W momencie, gdy są pisane niniejsze słowa, kolejka chętnych do skorzystania z usług rehabilitacyjnych przekracza 1 miesiąc oczekiwania.
Podsumowując pierwszy rok działalności Gminnego Centrum Rehabilitacji dostrzegamy jak pozytywnie wpłynęło na życie codzienne mieszkańców gminy, ale i widzimy dalsze pole do usprawnień i rozwoju jego funkcjonalności.
WÓJT GMINY NAREWKA
JAROSŁAW GOŁUBOWSKI

 

Instagram Gmina Narewka

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 464

Powrót na początek strony