Niepodległa na stulecie Bitwy Warszawskiej

Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z Polskim Radiem S.A. przygotowały wyjątkowy serwis internetowy, poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Przygotowany w formie nowoczesnej encyklopedii multimedialnej portal nie tylko opowiada o wojnie polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim pokazuje życie Polaków, istotne wydarzenia, fakty i postaci tamtego okresu. Do korzystania ze strony zapraszamy szczególnie szkoły, instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz lokalnych pasjonatów historii.

Serwis internetowy https://bitwa1920.gov.pl/ został opracowany wspólnie z historykami i specjalistami Polskiego Radia. Za wartość merytoryczną portalu odpowiada prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w
Sulejówku. W serwisie znalazły się m.in. materiały z archiwów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) i archiwów dźwiękowych Polskiego Radia. Serwis udostępnia multimedialne plansze poświęcone poszczególnym wydarzeniom czy postaciom, które są uzupełnione o archiwalne zdjęcia, animacje, mapy, nagrania filmowe i dźwiękowe. Nowy serwis jest dostępny w kilku wersjach językowych również pod adresem www.battle1920.eu, dla ułatwienia komunikacji dla użytkowników zagranicznych.

Wystawa to niejedyny projekt Biura Programu "Niepodległa", realizowany w związku z obchodami stulecia wojny polsko-bolszewickiej. Samorządy, samorządowe instytucje kultury, szkoły i wszystkich zainteresowanych zapraszamy do pobrania tematycznej wystawy "Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa", przygotowanej we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego. Można ją ściągnąć w wersji do druku lub do internetu ze strony https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/bitwa-warszawska-stulecia-zwyciestwa-bezplatna-wystawa-do-pobrania/.

Trwa także konkurs literacki "1920", którego celem jest stworzenie literackiej panoramy tamtych niezwykłych czasów. Prace nieprzekraczające 30 tys. znaków ze spacjami można przesyłać do 15 sierpnia 2020 roku na adres: konkurs@niepodlegla.gov.pl. Regulamin oraz szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/1920-ogolnopolski-konkurs-literacki-w-setna-rocznice-bitwy-warszawskiej/

Najlepsze prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii. Przewidziano także 10 finansowych nagród równoważnych, w wysokości 4000 złotych brutto każda.

17 kwietnia ruszył także wyjątkowy cykl historyczny poświęcony wojnie polsko-bolszewickiej pt. „Wiktoria 1920” - zapiski z czasów wojny. Przez najbliższe miesiące, co tydzień w piątek, na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na łamach prasy, publikujemy materiały, które pokazują, jak wyglądały kolejne tygodnie 1920 roku. Na zbiór, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami, składają się starannie dobrane fragmenty listów, wspomnień, oficjalnych not, odezw i wycinki z prasy. Więcej informacji o projekcie i sposobach korzystania z niego znajduje się na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/wiktoria-1920-zapiski-z-czasow-wojny-przypomniane-w-roku-bitwy-warszawskiej/

Zapraszamy do czytania i korzystania z udostępnionych materiałów na stronach internetowych instytucji samorządowych, a także w lokalnej prasie.

Biuro Programu "Niepodległa"

Instagram Gmina Narewka

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 140

Powrót na początek strony