Gmina Narewka wspiera kulturę białoruską

W związku z wątpliwościami, wyrażonymi podczas niedawnego festynu w Narewce, informujemy, iż Wójt Gminy Narewka regularnie wspiera rozwój kultury białoruskiej na terenie Gminy Narewka. W ciągu roku odbywa się tu kilkanaście uroczystości, imprez i wydarzeń, których głównym lub dodatkowym celem jest promocja białoruskiej kultury.

Gmina Narewka wspiera kulturę białoruską.

W związku z wątpliwościami, wyrażonymi podczas niedawnego festynu w Narewce, informujemy, iż Wójt Gminy Narewka regularnie wspiera rozwój kultury białoruskiej na terenie Gminy Narewka.
W ciągu roku odbywa się tu kilkanaście uroczystości, imprez i wydarzeń, których głównym lub dodatkowym celem jest promocja białoruskiej kultury. W sezonie letnim, na terenie gminy, odbywają się festyny ludowe, podczas których występują zespoły z Białorusi i Polski, wykonujące piosenki i tańce białoruskie. W tym roku, takie festyny odbyły się już w Ochrymach, Lewkowie Starym i Starym Masiewie.
Wielkim kulturalnym wydarzeniem w gminie jest Noc Kupały – impreza, podczas której zespoły z Polski i zagranicy promują kulturę białoruską. W tym roku na Nocy Kupały wystąpił zespół z Białorusi, a oprócz tego zespoły krajowe: "Cegiełki", "Lotos" i "Lider" – wszystkie śpiewające po białorusku.
Organizacja festynów wiąże się z poniesieniem przez gminę wielu kosztów, w tym: organizacji sceny, nagłośnienia, ochrony, wyżywienia wykonawców, sprzątania, transportu i wielu innych. Pracownicy jednostek gminnych przez wiele dni przygotowują te imprezy, zapraszają zespoły, organizują promocję, relacje i wydarzenia towarzyszące. Koszty te również ponosi gmina.
W maju, w prowadzonej przez gminę Galerii im. Tamary Sołoniewicz, odbyło się polsko-białoruskie spotkanie "Most Kulturowy – Uniwersalny Język Sztuki", podczas którego spotkali się przedstawiciele instytucji kulturalnych z Białorusi i z terenu Gminy Narewka.
W czerwcu, w Galerii im. Tamary Sołoniewicz w Narewce, w ramach warsztatów "Sustreczy Zorki" organizowanych przez gazetę "Niwa", spotkała się białoruska młodzież.
W lipcu, w naszej gminie przebywały artyski z Białorusi, które wraz malarzami i rzeźbiarzami z naszego kraju, były zaproszone przez gminę na plener malarsko-rzeźbiarski. Podczas dwutygodniowych warsztatów wspólnie tworzyły i pozostawiły w galerii piękne obrazy. Plener ten odbywa sie na koszt gminy od 2002 roku.
Na co dzień gmina dofinansowuje działalność dwóch zespołów białoruskich – "Cegiełek" z Lewkowa Starego i "Narewczanek" z Narewki. Oba zespoły można usłyszeć na wielu imprezach, również poza terenem gminy, co przyczynia się do popularyzacji zarówno kultury białoruskiej, jak i samej gminy na terenie całego województwa i kraju.
W Izbie Regionalnej znajdujacej się w Galerii im. Tamary Sołoniewicz zgromadzono i utrzymuje się mnóstwo eksponatów związanych z życiem i zwyczajami, które w znacznej części nawiązują do tradycji białoruskich. Przedstawiane są one, zarówno młodszym pokoleniom naszej społeczności lokalnej, jak i turystom odwiedzającym naszą gminę, jako część naszej wspólnej kultury.
Do końca roku zaplanowane są jeszcze festyny w Siemianówce i w Narewce, koncert w ramach "Bardauskiej Wosieni" oraz wieczory kolędnicze, na których także będzie promowana kultura białoruska.
Wójt Gminy Narewka przywiązuje dużą wagę do kwestii wspierania białoruskiej kultury, która jest bliska większości mieszkańców Gminy Narewka. Język białoruski jest motywem przewodnim wielu imprez, podczas których występują zespoły ludowe, wykonujące białoruską twórczość. Na imprezach gminnych goszczą zespoły z Białorusi, a Wójt Gminy Narewka nie stroni od wystąpień w mediach białoruskich, informując o swoich zamierzeniach i realizowanych projektach.

Instagram Gmina Narewka

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 98

Powrót na początek strony