"Na Kupinie" - Izba Regionalna w Siemianówce

Miejsce z zapachem i widokiem przeszłości - tak w kilku słowach można opisać nieduży pokoik z pamiątkami i przedmiotami dawnego użytku, zlokalizowany w przydomowym pomieszczeniu gospodarczym, w miejscowości Siemianówka, na tzw. „Kupinie” (terenowa nazwa własna tutejszych łąk, na których nierzadko można spotkać pasące się stada żubrów).

To właśnie tutaj - zupełnie spontaniczne! - powstała na przestrzeni czasu Izba Regionalna, której opiekunką jest wyjątkowa kobieta - mieszkanka gminy Narewka, będąca zarazem właścicielką pobliskiej agrokwatery oraz przewodniczącą siemianowskiego Koła Gospodyń Wiejskich „Jezioranki”Anna Zasim. Osoba „z duszą i pasją” oraz ogromnym szacunkiem do wspomnień i „korzeni”, która z potrzeby serca pielęgnuje wszelkie materialne „ślady upływającego czasu”. Oprócz pamiątek zachowanych po własnych przodkach - mających dla niej wartość sentymentalną - znajduje tu również przysłowiowy kąt rzeczom pozyskanym od innych osób, które nie mając pomysłu na ich dalsze zagospodarowanie, chcą przekazać je w „dobre ręce”. A takimi bez cienia wątpliwości pozostają ręce pani Ani...

To szczególne przywiązanie do skrzętnie zbieranych przez lata przedmiotów sprawia, iż wypełniona nimi po brzegi izba staje się miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić na turystycznej mapie podróży po gminie Narewka. Oprócz możliwości przyjrzenia się kolekcji eksponatów z bliska oraz uwiecznienia ich na pamiątkowej fotografii, opiekunka izby pozostaje otwarta na pytania o ich dawne przeznaczenie oraz spełniane w przeszłości funkcje, a także na ciekawe rozmowy na temat ich historii i pochodzenia.

 I tak oto w przytoczonej izbie, która od niedawna ma już swoją oficjalną nazwę - "Na Kupinie”, zobaczycie nie tylko ozdoby czy tkaniny typu dywany, kapy, obrusy (wykorzystywane niegdyś do wystroju pomieszczeń), ale i będziecie mogli przyjrzeć się używanej ówcześnie odzieży. Czekają tu na Was także prawdziwe „perełki” - w tym m.in.: bańka na naftę do lampy, koromysło do noszenia wiader z wodą czy intrygująca walizka z 1920 r. na wyjazd do samego Marszałka Józefa Piłsudskiego… Tajemnicę wejścia w jej posiadanie oraz wiele innych ciekawostek ujawni gospodyni miejsca podczas osobistej wizyty w izbie.

Wstęp BEZPŁATNY. W imieniu Pani Ani gorąco zapraszamy: Siemianówka, ul. Lipowa 90.

PS: Rekomendowany wcześniejszy kontakt pod numerem telefonu: 695 243 185.

 

Autor tekstu i zdjęć: Mariola German-Pietruczuk

Instagram Gmina Narewka
Powrót na początek strony