"Sezon na narewczańskiego morsa" otwarty!

Czekamy na Was w każdą niedzielę o godzinie 14:00 przy rzece Narewka w okolicach narewczańskiego amfiteatru!

Morsowanie to kąpiel w wodzie o niskiej temperaturze, która ma pozytywny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie. Główne zalety morsowania to wzmacnianie układu odpornościowego oraz pracy układu sercowo – naczyniowego. Zwiększenie ukrwienia skóry, redukacja stresu, wzrost endorfin, redukcja dolegliwości bólowych, opóźnienie starzenia skóry oraz przyspieszenie regeneracji organizmu.

Pierwsze wejście do wody to przełamanie strachu i myślenia o temperaturze.  Najpierw należy porządnie rozgrzać ciało, pamiętając aby się nie przegrzać, po czym rozebrać się i szybko wejść do wody, trzymając ręce do góry. Zanurzamy się po pachy, ponieważ woda sięgająca po szyję utrudnia regulację oddechu i tętna. Ważne jest, aby na początku towarzyszył nam doświadczony „mors”, dzięki czemu będziemy czuli się pewniej i bezpieczniej, zwłaszcza że zdecydowane kroki podczas zanurzania są bardzo potrzebne! Po wyjściu z wody należy wytrzeć się do sucha i ubrać, zaczynając od góry. Ubranie powinno być dokładnie przygotowane, żeby nie tracić czasu na szukanie spodni lub skarpet.

Morsowanie nie wymaga specjalistycznego ekwipunku. Potrzebujemy stroju kąpielowego, ręcznika, bielizny na zmianę, czapki, rękawiczek, ciepłego ubrania oraz bardzo przydatnych butów z neoprenu (można je kupić w sklepie internetowym lub sportowym). Ich koszt jest niewielki w stosunku do zalet, tj. zdolności utrzymywania ciepła w stopach oraz zabezpieczenia przed kamieniami w rzekach.

Obecnie możemy zauważyć rosnący trend jakim jest „moda na morsowanie”. Powstają kluby i stowarzyszenia integrujące chętnych do zimnych kąpieli oraz proponujące taką formę spędzania czasu jako atrakcyjną, a zarazem prozdrowotną. Pod honorowym patronatem wójta naszej gminy – pana Jarosława Gołubowskiego, również podjęliśmy się takiej próby. W każdą niedzielę o godzinie 14:00 zbieramy się przy rzece Narewka w centrum tejże miejscowości i poświęcamy swoje weekendowe popołudnie na hartowanie swego ciała i ducha... Na śmiałków w nagrodę czekają rozgrzewające smakołyki.

Kto ma ochotę na wspólną kąpiel, serdecznie zapraszamy !!!

                        Prezes MKS Białe Żubry Narewka

                            Jarek Kamieński

Instagram Gmina Narewka

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 106

Powrót na początek strony